Rača je malebná krajina, ležiaca v nadmorskej výške 174 m n. m., na rozhraní územia Malých Karpát a Podunajskej nížiny na ploche 2359,69 ha, s 20660 obyvateľmi a k 31. decembru 2010.
Je preslávená predovšetkým svojimi bohatými vinohradníckymi tradíciami, ktoré siahajú až do čias rímskych légií. Račianske vinohrady sa rozprestierajú na južných svahoch Malých Karpát v nadmorskej výške 150 - 300 m n. m. Najstaršie dôkazy o osídlení oblasti dnešnej Rače pochádzajú z konca 8. storočia. Prvá písomná zmienka je z roku 1226. Mestská časť Bratislava - Rača je súčasťou tretieho Bratislavského obvodu a od centra Bratislavy je vzdialená 8 km. Pred tým, ako sa stala jednou z bratislavských mestských častí (1946), bola samostatnou obcou, známou pod názvom Račišdorf. Tvoria ju tri lokality: pôvodná Rača, Východné a jedno z najstarších sídlisk Bratislavy - Krasňany.
Rača je bohatá aj na architektonické a kultúrne pamiatky, z ktorých najvýznamnejšou je gotický kostol sv. Filipa a Jakuba (1390). Rača je súčasťou Malokarpatskej vínnej cesty. Račianska Frankovka, ktorá získala aj v r. 1767 dekrét Márie Terézie, ktorým jej priznala štatút nápoja vhodného na cisársky stôl patrí k najznámejším červeným vínam, ktoré podnes preslavuje mestskú časť.
Kategórie:
Mestá a obce