Posuňte úroveň degustácie na vyšší level

Jedna z vecí, ktorú mám na víne rád, je jeho rozmanitosť. Každá fľaša ktorú otvorím, v sebe ukrýva niečo iné, niečo, čo tá predtým nemala. Vína sa medzi sebou líšia farbou, vôňou a chuťou. Krásne na tom celom je, že víno je živý organizmus, ktorý sa vyvíja v čase. To isté víno bude budúci rok chutiť inak, ako chutí dnes. To je dôvodom, prečo víno ľudia tak radi ochutnávajú. To je dôvodom, prečo je víno najdegustovanejšou potravinou na svete!

NAJPRV KLASIKA

Klasickú degustáciu už asi poznáte. Najprv "ochutnáme" víno očami. Pozrieme sa na jeho farbu, skontrolujeme čírosť. Následne víno jemne roztočíme, aby sa z neho uvoľnili aromatické látky. Tie zachytí náš nos. A ako posledný sa k vínu dostane náš jazyk, ktorého chuťové poháriky zachytia všetky chute vína.

Ak však chcete úroveň degustácie posunúť na vyšší level, čítajte ďalej. Ponúkam Vám niečo nové, zábavnejšie - horizontálnu a vertikálnu degustáciu. Ak si niekto so zmyslom pre humor myslí, že horizontálna degustácia je ochutnávka po ležiačky a vertikálna degustácia je pitie vína "nastojaka", tak sa samozrejme mýli :-)HORIZONTÁLNA DEGUSTÁCIA

Pri horizontálnej degustácii sa ochutnávajú vína z jedného ročníka. Cieľom je porovnať odrodu vo vzťahu k určitému ročníku, alebo produkciu jedného výrobcu v danom roku.

Tip 1: vyberiete si napríklad Devín, ročník 2019. Vína tejto odrody a tohto ročníka nakúpte od rôznych výrobcov a degustujte. Týmto spôsobom môžete nájsť vinára, ktorého Devín Vám najviac vyhovuje. V budúcnosti, ak budete mať chuť práve na Devín, už pôjdete vo vinotéke na istotu.

Tip 2: vyberiete si jedného vinára. Nakúpte si od neho 4 biele a 4 červené vína rôznych odrôd jedného ročníka, napr. 2018. Tak môžete posúdiť, ktorým odrodám sa v danom ročníku darilo, resp. či to bol ročník bielych alebo červených vín.

VERTIKÁLNA DEGUSTÁCIA

Pri vertikálnej degustácii sa ochutnávajú vína jednej odrody pochádzajúce z rôznych ročníkov od jedného producenta.

Tip: vyberiete si obľúbeného vinára, od ktorého nakúpite napr. Dunaj z posledných piatych ročníkov a môžete degustovať - porovnávať. Vertikálnou degustáciou zistíte, v ktorom ročníku sa danej odrode najviac darilo, a aké sú rozdiely vo vôni a chuti v jednotlivých ročníkoch. Podmienkou samozrejme je, že hrozno musí byť v každom ročníku dopestované v tom istom vinohrade.

Tak čo, idete to skúsiť? Navštívte vinotéku alebo eshop vinára a zábava s vínom môže vo Vašej obývačke začať.

Autor: Ing. Miroslav Bednár, prevádzkovateľ portálu www.vinoteka-vinaren.sk

najbližšie podujatia

07.september.2024

Zistiť viac
15.november.2024

Zistiť viac
Dovolenka na slovensku

hlavní partneri

24-pay s.r.o.
POSONIUM Pharma s. r. o.
Framipek
DOXX stravné lísky
Bricol
Malé karpaty
TOI TOI & DIXI, s.r.o.

mediálni partneri

RTVS
Časopis vinotéka
Kam za vínom
Vinotéky & Vinárne