TOP PODUJATIE Otvorené pivnice na sv. Urbana® 2024 - 24.05 - 25.05.2024 Kúpiť vstupenku

Vinohradnícky rok 2020

Prvé dni okrúhleho vinohradníckeho roka 2020 začali inverzným charakterom počasia a absenciou snehových zrážok. Nočné mrazy boli iba mierne a spiacim očkám viniča nehrozilo žiadne poškodenie. Aj mesiac február bol nadpriemerne teplý a v druhej polovici už denné teploty atakovali +10°C. Iba vďaka chladným nociam sa vinič zo zimného spánku neprebúdzal.

     Tohtoročná jar, teda obdobie od marca do mája, bola v znamení veľkého sucha. Napríklad v apríli spadlo len okolo 10% dlhodobého priemeru zrážok, v termíne od 13. 3. do 30. 4. spadlo len 11 mm zrážok a priemerná teplota vzduchu dosiahla +10°C. Počas jari sa tiež vyskytlo pomerne dosť vpádov studeného vzduchu z vysokých zemepisných šírok, s pomerne častým výskytom mrazov. Stalo sa tak napríklad 23. 3., 24. 3., ale aj 30. 3., kedy nočné mrazy v niektorých lokalitách vo výške dva metre nad zemou klesali k -4 až -4,5°C. Vzhľadom na pokročilú fázu vegetácie vznikli značné škody na ovocných stromoch. Vinič pod svahmi Malých Karpát jarnými mrazmi poškodený nebol a aj v priľahlých rovinatých terénoch iba minimálne. Takáto jar trochu kontrastuje s veľmi miernou, teplotne nadnormálnou zimou, teda akoby jar chcela "dobehnúť zmeškané".

     Aj v máji pokračovalo sucho a hovorí sa o najväčšom deficite za posledných 70 rokov. Suché počasie umocňoval aj veterný charakter počasia. Až posledné májové dni priniesli okrem ochladenia aj dlho očakávaný dážď, na vyrovnanie deficitu po jarnom suchu to však nestačilo.

     Jún 2020 ako celok bol oproti roku 2019 výrazne chladnejší, pretože vlani sme mali najteplejší jún od začiatku meteorologických meraní. Fenofázu kvitnutia viniča sme zaznamenali v obvyklom termíne /t.j. okolo 5. 6./ a v tomto týždni začali tiež naplno aplikácie preventívnych postrekov. Pre chladné počasie vinič kvitol zdĺhavo a nerovnomerne. Júl nám priniesol výraznejšie tlaky múčnatky a zvýšenú pozornosť vinohradníkov. Júl bol zároveň obdobím s veľmi nevyrovnaným časovým a priestorovým priebehom zrážok. Zvýšený výskyt zrážok v letných mesiacoch spôsobil aj infekčný tlak peronospóry. Koncom augusta začínajú zamäkať prvé odrody, oberá sa Iršai Oliver, cukornatosti sú však nižšie. Infekčný tlak múčnatky aj peronospóry pretrvával a držal nás v pozore!

     Tohtoročná jeseň začala pomerne divoko. Babieho leta sme sa nedočkali, namiesto toho nás zasiahla séria výdatných dažďov, ktorá priniesla následne v októbri viacero povodní. Slnečné a teplé počasie cez deň, so slabým vetrom a chladnými ránami je vinohradníkmi očakávaná, ale prichádza iba sporadicky, čo kládlo vyššie nároky na organizáciu zberu hrozna. Naopak, za mesiace august, september a október spadlo takmer 400 mm zrážok, čo býva v suchých ročníkoch aj celoročný úhrn. Úrody sú však dobré až nadpriemerné a zdravotný stav hrozna napriek daždivej jeseni slušný. Celkovo môžem konštatovať, že VINOHRADNÍCKY ROK 2020 bol náročný, zaujímavý a plný výziev. Bude svedčať najmä bielym odrodám, očakávam veľmi dobrú kvalitu bielych a ružových vín so zaujímavou aromatikou a pikantnými kyselinkami. Modrým odrodám svedčí viac slnečných dní hlavne v závere sezóny, preto sa pri červených vínach budeme opierať hlavne o ich ovocný charakter. Prajem všetkým, aby príležitostí vychutnať si zaujímavé vína z tohto ročníka bolo čo najviac!

 

Ing. Tibor Ruman, PhD.

šľachtiteľ, vinohradník, vinár,

člen Združenia MVC  

najbližšie podujatia

20.apríl.2024

Zistiť viac
26.apríl.2024

Zistiť viac
Dovolenka na slovensku

hlavní partneri

24-pay s.r.o.
POSONIUM Pharma s. r. o.
Framipek
DOXX stravné lísky
Bricol
Malé karpaty
TOI TOI & DIXI, s.r.o.

mediálni partneri

RTVS
Časopis vinotéka
Kam za vínom
Vinotéky & Vinárne